Saslimšanu simptomi

Kas ir normāli, kas nē

Deguns

NORMĀLI:
Degunam vajadzētu būt tīram.

NAV NORMĀLI:

• Deguns ar izdalījumiem un puņķains, bieža šķaudīšana var liecināt par bakteriālu infekciju.
• Dažādas sēnīšu infekcijas bieži sākas tieši no purniņa.
• Iekaisušas lūpas, kuru iekaisums var izplatīties arī uz deguna- (angliski- cheilitis )

nullVeselas jūrascūciņas purniņš.

Acis

NORMĀLI:
Acīm vajadzētu būt tīrām un simetriskām. Balti izdalījumi pienaina šķidruma veidā ir normāli. Cūciņas šo šķidrumu izmanto lai notīrītu savu purniņu. null

NAV NORMĀLI:
• Pūžņojošas acis (tā ir zīme, kura liecina par bakteriālu infekciju)
• Izspiedušās, uztūkušas acis (infekcija, trauma, ievainojums, vai arī ar zobiem saistītas problēmas)
• Iekritušas acis (var būt atūdeņošanās pazīme)
• Duļķainas, blāvas acis (nekavējoties uzsākt bojātās acs ārstēšanu, lai novērstu tās zaudēšanu)

PIEZĪME: dažām jūrascūciņām ir novērots stāvoklis sauktas par ‘’zirni acī’’ kad baltā konjunktīva(acs sastāvdaļa) ir redzama. Griezties pēc medicīniskās palīdzības, ja ir acs asarošana, pūžņošana vai apsārtums (iekaisums).

null

Ausis

NORMĀLI: ausīm vajadzētu būt relatīvi (samērā) tīrām.

NAV NORMĀLI:
Netīras vai iekaisušas ausis; auss infekcija; kreveles uz ausīm (sēnīšu infekcija).

Pēdas

NORMĀLI:
Uz pēdām vajadzētu būs tīrai, maigai ādai. Nagiem vajadzētu būt pareiza garuma.

NAV NORMĀLI:
Kreveļainas, tulznainas vai uztūkušas/uzpampušas pēdas. Gari nagi (pārliecinieties vai apgriežat nagus pietiekami bieži).

null

Apspalvojums un āda

NORMĀLI:
Veselīga izskata āda un apspalvojums( bez redzamiem bijājumiem). Neliela apspalvojuma izkrišana ir normāla.

NAV NORMĀLI:
• Lielas pinkas, gabalains
• Kreveles
• Blaugznas, pārmērīga spalvas izkrišana
• Apspalvojuma zaudēšana, arī tikai laukumu vai arī visa apspalvojuma.

null

Izkārnījumi

NORMĀLI:
Izkārnījumiem ir jābūt vienveidīgiem, ovālas formas, vidēji līdz tumši brūniem. Var būt arī iezaļgani no cūciņu apēstajiem pakaišiem, granulām.

NAV NORMĀLI:
• Saķepuši izkārnījumi (var norādīt uz saspiestību(tēviņiem))
• Mazi un/vai asaras formas izkārnījumi (var norādīt uz atūdeņošanos un/vai pārāk mazu barības daudzumu)
• Nevienveidīgas formas mīkstus izkārnījumus var izraisīt aizcietējums zarnu traktā (veterinārārsts var diagnosticēt un piemērot pareizu ārstēšanu)
• Caureja, var apdraudēt dzīvību. Ja izkārnījumi vēl ir tikai mīksti, tad pagaidu atturēšanās no dārzeņiem varētu palīdzēt.

Stipras caurejas gadījumā nekavējoties dodieties pie veterinārārsta, kurš var norādīt uz nopietnu parazītisku vai bakteriālu infekciju.

Urīns

NORMĀLI:
urīns var būt no dzidras līdz duļķainai krāsai. Kalcija savienojumi piešķir urīnam duļķaino nokrāsu. Normāls urīns nedrīkst būt smilšains.
Izžuvis urīns var atstās baltas, pulverveidīgas kalcija daļiņas. Ļoti jaunām cūciņām urīns mēdz iekrāsoties oranžā vai brūnā tonī. Dažkārt urīns var iekrāsoties oranžā krāsā (to var izraisīt porfirīta oksidēšanās urīnā).

NAV NORMĀLI:
• Smilšaini savienojumi urīnā. Tas var norādīt uz nogulsnēm pūslī. Spēcīgi smakojošs urīns var būt par zīmi tam, ka sākusies atūdeņošanās vai infekcija.
• Asinis urīnā nav normāla parādība un var norādīt uz urīna trakta infekciju, nierakmeņiem vai reproduktīvās sistēmas(mātītēm) problēmām.
• Urīna nesaturēšana. Jūrascūciņai vajadzētu būt relatīvi sausai. Ja tās apspalvojums nepārtraukti ir mitrs un/vai tam ir nepatīkama urīna smaka, pārliecinies, vai tavam mīlulim nav urīnizvadsistēmas infekcijas, vai kādas citas tamlīdzīgas problēmas.

PIEBILDE: lai pārliecinātos vai tavam mīlulim urīnā nav šo smilšaino vielu izklāj būri ar tumšas krāsas dvieli, bet lai pārliecinātos par to, ka tam urīnā nav asiņu, izklāj gaišu dvieli.

Ūdens patēriņš

Katras jūrascūciņas patērētais ūdens daudzums atšķiras no citas. Patērētā ūdens daudzums atkarīgs no istabas(atrašanās vietas) temperatūras, ūdens garšas, cūciņas aktivitātes. Ja cūciņa ir labi apgādāta ar dārzeņiem(svaigiem un sulīgiem), viņa var dzert pavisam maz, dažkārt pat nemaz. Ja jūs esat par to norūpējies, tad pavērojiet vai cūciņai nav kādas atūdeņošanās pazīmes.

Ja jūsu cūciņa ārkārtīgi daudz dzer (tiešām pārmērīgi), tad tam var būt vairāki cēloņi sakarā ar veselības problēmām. Iemesli kādēļ jūrascūciņa varētu pārmērīgi dzert ūdeni:
• Diabēts
• Nieru mazspēja
• Sāpes
• Izsalkums, bads

Slimi dzīvnieki (īpaši ar zobu, mutes problēmām) iespējams nebūs spējīgi ēst un tādēļ dzers ārkārtīgi daudz ūdens. Pārliecinieties, ka jūsu cūciņa vienkārši nespēlējas ar ūdens pudelīti (kā arī vai pudelīte netek), ja jums ir radušās aizdomas, ka jūsu mīlulis dzer pārāk daudz.

Tulkojusi: Jana Leimante,
Izmantoti materiāli:
www.guinealynx.info

________*________

Un nobeigumā… katru dienu apskatiet savu cūciņu, paņemiet to rokās, parunājieties un jūs kļūsiet par viņas labāko draugu un būtni kam viņa uzticēsies visvairāk. Galvenās pazīmes, ka kaut kas nav kārtībā, tad jums būs ļoti viegli pamanīt.
Ja cūciņa piepeši neēd savu mīļāko ēdienu, slēpjas nepārtraukti mājiņā vai dara ko citu neierastu tad viņai kaut kas tomēr nav tā kā vajag.
Atcerieties, ka jūsu mīlulis paļaujas uz jums un uz to, ka jūs pamanīsiet to, ka viņš ir apslimis, uz to, ka sniegsiet palīdzību. Ja pamanāt cūciņā šādas pēkšņas pārmaiņas neriskējiet un aizejiet pie veterinārārsta.

Autors: Jana Leimante

_________________

Saslimšanu simptomi, kā arī simptomi, kuri var maldināt un likt domāt par saslimšanu
Svara zudums Izteikts svara zudums bieži norāda uz saslimšanu. Kad svars svārstās 50 g nedēļā tas ir normāli. Ja svara zudums ir lielāks vai daudz īsākā laikā (1-2 dienās), var norādīt uz saslimšanu vai lielu stresu.
Plikas vai bojātas vietas apspalvojumā Plikas un bojātas vietas var norādīt uz ērcēm, sēnīti, matgraužiem. Ja apspalvojums nav spīdīgs, plāns, tas norāda uz saslimšanu vai lielu vecumu. Vesela jūrascūciņai ir spīdīgs apspalvojums, biezu spalvu. Plikumi aiz ausīm, kā arī ap krūšu galiņiem ir norma un sastopami visām jūrascūciņām.
Izmaiņas acīs Salipušas/blāvas/pelēki sabiezinājumi vai citas izmaiņas- ir saslimšanas simptomi. Var norādīt uz konjuktivītu, problēmām ar zobiem vai izmaiņām acīs.
Priekšējie zobi, dilšana Zobiem jāaiziet vienam aiz otra tā lai viņi labi varēt dilt,j ābūt pareizam sakodienam. Priekšzobiem jābūt no gaiši dzeltenas līdz krēma baltai krāsai. Ja zobi ir pārāk gari, dodiet lielāku daudzumu zariņu (nekādus sausiņus), zobi dils ātrāk un problēma var pazust. Ja jūrascūciņa ēd normāli, zobi dilst labi tad tas noregulējas pats no sevis, ja nē jāved pie veterinārārsta.
Mutes apvidū ir mitrs, plikas vietas, kreveles Ja jūrascūciņa pastiprināti gremo, tas var norādīt uz problēmām ar dzerokļiem. Steidzami griezieties pie veterinārārsta. Stipra gremošana var norādīt arī uz sēnīšu saslimšanu mutē. Kreveles starp lūpām/zem/uz deguna? Tā varētu būt lūpu ekzēma.
Deguns- salipis vai šķauda, mitrs. Smaga elpošana, aktivitātes zudums. Tie ir izteikti elpošanas saslimšanu simptomi.
Ausis ar zvīņēdi, salipušas, galvas liekšana Salipušas ausis norāda uz ausu infekciju vidusausī, daudz nopietnāka infekcija var radīt dzīvniekam sajūtu, ka jūsu galva ir šķība. Zvīņainas vai apliktas ausis norāda uz parazītiem un sēnīšu saslimšanām.
Anālā atvere aplipusi, netīra. Fekālijas mīkstas un gļotainas. Ja anālā atvere ir netīra tas norāda uz caureju un zarnu problēmām
Ļoti šķidra caureja Šķidra caureja norāda uz infekciju. Kolibaktērijas, kā arī kokcīdijas, kā arī parazīti- tārpi.
Izdalījumi no maksts Izdalījumi no maksts, reizēm ar netīru anālās atveres rajonu, bieži savienojumā ar aktivitātes zudumu un atteikšanos no ēdiena , ir pazīmes, ka iekaisusi dzemde. Noteikti jāapmeklē veterināru.
Urīns,asinis urīnā, pīkstēšana pie urinēšanas. Asinis urīnā, sāpes pie urinēšanas un muguras izliekšana pie urinēšanas, patstāvīgi mitra anālā atvere, stipri smakojošs urīns ir pazīmes par akmeņiem urīnpūslī vai urīnpūšļa saslimšanām.
Ciets vēders, saspringts. Smaga elpošana, pasivitāte. Saspringts vēders, atteikšanās no ēdiena, pasivitāte, sabozies. Tās ir pazīmes, kuras norāda uz stipru vēdera uzpūšanos zarnās.
Audzēji, sabiezinājumi zem ādas, sataustāmi kā cietas izmaiņas. Pie pastiprināta sacietējuma/audzēja nekavējoties apmeklēt veterinārārstu. Audzēji ir operējami. Sacietējums zem ādas var būt arī norobežots iekaisums- abscess.
Aktivitātes zudums, gulēšana uz sāniem ar smagu elpošanu, atteikšanos no ēdiena. Nekavējoties pie veterinārārsta. Smaga saslimšana/infekcija. Vasarā var norādīt uz saules dūrienu.
Pakaļkāju vilkšana. Var būt ļoti daudz iemeslu. Var būt paralīze. Paralīzes iemeslam var būt sekojoši iemesli; vitamīnu trūkums, kaulu lūzums, kontūzija, sasitumi muguras daļā, osteodistrofija, pie vēdera uzpūšanās var spiest uz nerviem un novest pie paralīzes. Jāgriežas pie veterinārārsta.
Klibošana Jūrascūciņas klibošanas iemesli var būt: lūzums, sasitums, kontūzija, infekcija.
Pārāk gari nagi, līki Ja nagi pārāk gari, pirksti izplesti, nagi aug griezdamies, nagus jāgriež.

Tulkojusi: I.Šneidere.
Izmantoti materiāli:
http://www.diebrain.de/I-tuv.html#krank