Gremošanas trakta saslimšanas

No kurienes rodas caureja?

Caurejas iemesli var būt dažādi, viens no iemesliem ,ka jūrascūciņa netiek galā ar barības maiņu. Īpaši jauniem dzīvnieki lēni jāpieradina pie jaunas barības (zaļbarība/ dārzeņi), citādi zarnas novājinās. Var būt caureja pie citām saslimšanām. Iespējams ierastā sausā barība netikanopirkta? Vai tika dota neierasta sausā barība vai sulīgā, ka bija pārāk liela slodze zarnām?
Tāpat vasarā pie zaļās zāles jāpieradina pakāpeniski. Retāk- bakteriāla infekcija ir par iemeslu caurejai, tad jātaisa izkārnījumu analīzes un iespējams antibiotikas ir nepieciešamas. Tāpat var būt, ka dzīvniekam ir cita saslimšana un caureja ir novājinātības sekas. Šajā gadījumā imūnā sistēma ir novājināta, ka nepareiza barošana var atsaukties uz zarnu darbību. Tāpat antibiotiku lietošana var izsaukt caureju.
Tāpat nepiemērotu medikamentu (piem. Penicilīna) lietošana var vest pie caurejas.
Pie kļūdainas mazuļu barošanas, kā arī pie parazitārās invāzijas.To var noteikt, izdarot izkārnījumu analīzi.
Pie saslimšanām, kokcīdijām, baktērijām bez diētas jāievēro arī lielu tīrību.
Par iemeslu caurejai var kļūt nepietiekami nomazgāti un apsmidzināti (saindēšanās) augļi un dārzeņi. Vai arī nepietiekoši izžāvēti dārzeņi un augļi, ka arī ja jūrascūciņas baro ar visu kas pagadās pa rokai.
Kā zināt, ka sākusies caureja?
Var gadīties, ka uzreiz to nepamana. Bet var atrast būrī putrveidīgus izkārnījumus. Ja ir izteikta caureja ,tad apspalvojums pie anālās atveres ir salipis, netīrs (tādā gadījumā steidzami jādodas pie veterināra). Dzīvnieks ir pasīvs, vairs neēd, nespēlējas, var izjust sāpes, apspalvojums izskatās nespodrs un izspūris.

Svarīgi.

Ja ir caureja obligāti 24 stundu laikā jāgriežas pie ārsta , ilgākā laika periodā negriešanās pie speciālista, pie lielas caurejas, ver novest pie dzīvnieka nāves (zarnas kļūst slinkas un pārstāj darboties pavisam). Ja netiek novērota viennozīmīga uzlabošanās 24 stundu laikā, tad jātaisa izkārnījumu analīze, lai novērstu caurejas iemeslu. Iespējams veterinārs gribēs iedot injekciju, bet tas bieži ir nevajadzīgi un ļoti reti kad nepasliktina stāvokli Tetrazyklein, Marbofloxacin un Enrofloxacin. Bieži tiek izmantots līdzeklis Buscopans, bet ir vairāki ziņojumi, ka apstādina zarnu darbību, jānozīmē tik tad, ja nav citu līdzekļu.

Rīcība

Zaļbarību un sulīgo barību izņemt no raciona, līdz laikam, kamēr normalizēsies izkārnījumi. Sienam vienmēr jābūt būrī, vitamīnu un minerālvielu uzņemšanai dod sauso zāļu maisījumu. Netīru anālās atveres rajonu atveri ir jātīra (labāk ar mitru švammīti), citādi netīrajās vietās var sākties iekaisums. Centieties noskaidrot caurejas iemeslu, pirmkārt uzmanību vēršot uz barību. Ja dzīvnieks nedzer ,tad svarīgi ir viņam dienas gaitā vairākkārtīgi liet mutē ar pipeti ūdeni (piemēram ūdeni ar vīnogu cukuru, glukozi). Ja dzīvnieks ir atūdeņojies, to var noteikt, ja, paņemot ādas kroku, tā nevis ir tvirta un uzreiz pieguļ pie ķermeņa, bet vairs nepieguļ pie ķermeņa, liels svara zudums. Ja strauji zūd svars, dzīvnieks piespiedu kārtā jābaro.
Ja papildus pie caurejas ir arī vēdera uzpūšanās dot 0,3 ml Sab Simplex vai Lefax 3 – 4 x dienā. Var dot ķimeņu ,fenheļa tēju.

Zarnu mikroflora.

Slima dzīvnieka zarnu mikroflora ir jāatjauno. Var dot, piemēram, Bird Bene Bac, alternatīvi var dot Omniflora N, tas ir cilvēkiem domāts preparāts.
Fenheļa un kumelīšu tēja nomierina zarnu traktu. Dzīvnieks ja tas neēd ir piespiedu kārtā jābaro, bet tas ir rūpīgi jāpasver, jo tas izsauc parasti stresu un kavē atveseļošanos.
Pie lielas caurejas var dot zīdaiņiem domāto ābolu biezeni ar bagātinātu ar C vit., kurš veicina apetītes rašanos.
Lai atjaunotu gremošanas trakta mikrofloru, var izbarot svaigus veselas jūrascūciņas izkārnījumus. Viņas satur dažas baktērijas, kuras dzīvo veselā gremošanas traktā. Tās sasmalcina/atšķaida ar nelielu daudzumu ūdens un dod dzert ar 2ml lielu šļirci, divreiz dienā pa 2-3 spirām no veselas jūrascūciņas. To derētu darīt 8-10 dienas. Lai atkal pieradinātu dzīvnieku pie svaigas barības, ja stāvoklis uzlabojies, dod ļoti mazus fenheļa gabaliņus, rīvētus ābolus (drusku atstājot pažūt), dod mazliet rīvētu burkānu, tas viss rosina apetīti.

Izmantoti materiāli:http://www.diebrain.de/Iext-durchfall.html