Sēnīšu saslimšanas

Dermatophyten

Apraksts un simptomi

Trichophytie

[kailā ēde]

Veidi:

Trichophyton mentagrophytes – sastopamas visbiežāk jūrascūciņām.

Trichophyton gypseum asteroides

Trichophyton rubrum

Trichophyton quinckeanum

Trichophyton granulosum

var tikt pārnesta no dzīvnieka uz cilvēku un otrādi. Bieži šī sēnīte var būt latenta (bez simptomiem) un tādējādi patstāvīgi ar sporām inficējot gan pieaugušus dzīvniekus, gan viņu pēcnācējus. Inkubācijas periods var būt no 1-4 nedēļām. Slimības aina var būt daudzveidīga. Tie var būt mazāki no apspalvojuma brīvi laukumi galvas rajonā, uz deguna, ap acīm un ap ausīm. Skartajās vietās ir krevelītes, bez apspalvojuma, var būt blaugznām līdzīgas plēktnītes. Smagākajos gadījumos var tikt skarts viss ķermenis. Sulojošām skartām vietām var pievienoties arī infekcija. Pasliktinoties vispārējam stāvoklim var pievienoties svara zudums.,šai sēnītei raksturīgas apaļas no apspalvojuma brīvas vietas, ar apsārtušu ādu.

Cēloņi

Nelabvēlīgi uzturēšanas apstākļi, sēž uz mitriem pakaišiem, pārāk augsts gaisa mitrums, nepietiekoša svaiga gaisa padeve, pārāk liels dzīvnieku skaits telpā. Citiem vārdiem sakot pārāk mitra un silta vide ir labvēlīga šo sēnīšu vairošanās apstākļiem. Novājināti dzīvnieki, vitamīna C nepietiekamība.

Nodošanas ceļi

Netieša vai tieša kontakta ceļā. Tikko nopirkti jauni dzīvnieki, citi mājdzīvnieki , kā arī cilvēks var būt infekcijas avots. Var tikt nodoti ar parazītiem, kukaiņiem, inficētām drēbēm, kopējā kopšanas lietām, pakaišiem.

Diagnosticēšana

Mikroskopiski, sējot uz kultūras.

Veicamās procedūras

Izolācija, uzturēšanas apstākļu uzlabošana, C vitamīna lietošana, C vitamīnu saturošas pārtikas lietošana. Būru, inventāra dezinfekcija. Ar saslimušiem dzīvniekiem veikt procedūras tikai gumijas cimdos. Atmirušais apspalvojums pirms procedūrām likvidējams (iespējama skūšana) Tas nav tikai tāpēc, lai aktīvās vielas labāk uzsūktos, bet arī tāpēc, ka viņš bagāts ar sporām. Medikamentozā ārstēšana ir ilgstoša un tā jāturpina vēl arī tad, kad pazuduši simptomi.

Mikrosporijas veidi:

Microsporum gypseum

[visbiežākl sastopama]

Microsporum canis

[visbiežāk suņiem ,kaķiem]

Microsporum andouinii Microsporum distortum

Apraksts un simptomi.

Saslimšana, kura var tikt pārnesta gan no cilvēka uz dzīvnieku, gan otrādi. Bieži vien šī sēnīte var būt latentā formā, tāpat kā kailā ēde. Apļi, brīvi no apspalvojuma laukumi ar ādas lobīšanos. Var veidoties skarto vietu infekcijas. Uz galvas var būt no apspalvojuma brīvi laukumi, ādas lobīšanos

Cēloņi/Nodošanas ceļi/Procedūras

Tādas pašas kā pie Trichophytie

Diagnosticēšana

Mikroskopiski (neprecīzi), sējot kultūru, ar ultravioleto apgaismojumu,(šī metode nav precīza)

Rauga sēnītes

Candida – Mykose

Izsaucējs:

Candida albicans (visbiežāk)

Apraksts un simptomi.

Normāla parādība gan cilvēkiem ,gan dzīvniekiem. Tomēr šī rauga sēnīte var masveidīgi izplešoties, radīt problēmas. No apstākļiem atkarīgs vai būs lokalizēta ādas saslimšana vai gļotādas saslimšana (ādas lobīšanās, no paspalvojuma brīvi laukumi), kā arī gremošanas traktā, vairojoties rauga sēnīte var izsaukt arī caureju, un dažu produktu nepanesību. Pat pašas mazākās skrambiņās var sākt vairoties rauga sēnīte.

Cēloņi

Rodas bieži uz citu saslimšanu novājinātības fona (infekcijas, diabēts u.t.t.). Nepareiza barošana, pēc antibiotiku lietošanas. Rētas ādas, gļotādas saslimšanas, ādas kairinājumi (baktērijas, parazīti), nehigiēniski turēšanas apstākļi.

Diagnosticēšana

Biopsijas materiāls,kultūras uzsējumi (urīns, izdalījumi, ādas plēksnītes, spalva ar sakni u.c.)

Procedūras

Medikamnetozā terapija, bagāta vitamīniem un šķiedrvielām barība. Gremošanas trakta floras atjaunošana.

Kryptokokkose Izsaucēji: Cryptococcus neoformans

Apraksts un simptomi

Saslimšana var tikt pārnesta no cilvēka uz dzīvnieku un otrādi. Hroniskas iesnas, elpošanas orgānu problēmas, gremošanas trakta simptomi un CNS simptomi.

Nodošanas ceļi

Ieelpojot, vai caur muti. No putniem, kuriem bieži šī infekcija ir latentā veidā.

Diagnosticēšana

Biopsijas materiāls, kultūras uzsējums, seroloģiska izmeklēšana.

Procedūras

Medikamentozā ārstēšana, kā arī skat. zem Trichophytie

Izsaucējs:

Torulopsis pintolopesii

Apraksts un simptomi.

Normāls gremošanas trakta iemītnieks. Stressa apstāķļos var izsaukt caureju un gremošanas trakta iekaisumu. Var skart arī elpošanas ceļus.

Cēloņi

Stress, barības maiņa, procedūras, vides maiņa.

Procedūras

Pie medikamentozās ārstēšanas jāatjauno arī gremošanas trakta mikroflora. Profilaksei, barība jāmaina pakāpeniski, sākotnēji maisot veco barību kopā ar jauno.

Diagnosticēšana.

Biopsijas materiāls, kultūras uzsējumi, seroloģiska izmeklēšana.

Pelējuma sēnītes

Apraksts un simptomi

Aspergillose

Izsaucējs:

Aspergillus fumigatus

Infekcija tiek pārnesta gan uz jūrascūciņām, gan citiem mājdzīvniekiem, kā arī uz cilvēkiem. Slimības gaita ir lēna. Šai saslimšanai visvairāk pakļauti novājināti dzīvnieki, mazuļi, dzīvnieki ar jau esošām saslimšanām. Pazīmes kā pie tuberkulozes plaušās (samezglojumi), elpas trūkums, šķaudīšana, klepus. Caureja, svara zudums, var būt nāve nosmokot.

Nodošanas ceļi

Ieelpojot, sapelējušas barības lietošana, ieskaitot sienu.

Cēloņi

Atrašanās nevēdinātās, mitrās telpās, īpaši pagrabtelpās, ar sēnīti inficēta barība, mitrs siens.

Diagnosticēšana

Biopsijas materiāls, uzsējums, seroloģiski.

Procedūras

Ne vienmēr medikamentozā ārstēšana ir veiksmīga.Tāpēc vislabākais ir cēloņu novēršana.

http://www.the-golden-nuggets.de/inhalt/mkrank/mkrank.htm#mykose5