Vairošanās

Jūrascūciņas nevajadzētu pārot pirms tās nav sasniegušas vismaz 500g. Mātītēm optimālais pirmās pārošanās vecums būtu no 5- 9 mēnešiem, tēviņiem nebūtu ieteicams agrāk par 7 mēnešu vecumu.
Pirmo reizi pārot nevajadzētu mātītes, kuras ir vecākas par gadu, grūtniecības laikā var būt sarežģījumi.

Derīga informācija:

• Normāls jaundzimušo svars-70-100 g;
• Parasti mazuļu skaits sasniedz 2-5 (reti 1 un 6 vai 7);
• Grūtniecība ilgst 62- 73 dienas (atkarīgs no mazuļu skaita un mātītes vecuma)
• Nošķiršana no mātes 21-28 dienu vecumā (parasti 21 diena);
• Svars pie atšķiršanas 150- 211 g;
• Mātītes piena sastāvs – tauki -3,9% ,olbaltumvielas –piena cukurs –3,0%;
• Auglības iestāšanās- mātītes– 4 nedēļas, tēviņi –3 nedēļas.

Grūtniecība

Pārāk agra grūtniecība arī nebūtu vēlama, rezultātā mazuļi bieži dzimst ar mazu svaru, kā arī barības vielas, kuras nepieciešamas jaunās mātītes organismam
tiks tērētas uz augošajiem augļiem.
Rezultātā būs traucēta normāla organisma attīstība un mātītei var būt sarežģījumi dzemdībās.
Būtu jāatceras, ka mātīte ir spējīga apaugļoties jau 4 nedēļu vecumā, bet tēviņi 24 dienu vecumā apaugļot mātīti. Tāpēc rekomendē tēviņus šķirt no mātītēm jau 3 nedēļu vecumā.
Grūtniecība visbiežāk ilgst, 60- 72 dienas, atkarībā no mazuļu skaita, pie lielāka skaita īsāks grūtniecības laiks, pie mazāka augļu skaita (1- 2) garāks.

Sarežģījumi pie grūtniecības

Pie grūtniecības ir iespējama toksikoze- cūciņa pārstāj ēst, jūtas nomākta. Var pastiprināties siekalu izdalīšanās, kā arī var parādīties raksturīga acetona smaka no izelpota gaisa un ādas, ko izsauc ketoacidoze.
Rezultātā var sākties krampji, muskulatūras spazmas un nāve. Šie simptomi var attīstīties ļoti ātri Toksikoze visbiežāk parādās karstā laikā.

Kas jāievēro

Vismaz divas nedēļas pirms dzemdībām tēviņš būtu jāšķir no mātītes lai izvairītos no stresa un atkārtotas grūtniecības, jo uzreiz pēc dzemdībām jūrascūciņām sākas meklēšanās laiks.
Nav vēlams turēt kopā vairākas mātītes, kuras ir stāvoklī, tā kā vienas mātītes dzemdības var izprovocēt
priekšlaicīgas dzemdības citai mātītei.
Ja cūciņa izskatās nevesela, tūlīt vajadzētu griezties pie veterinārārsta.
Ja var sajust augļu kustību, pēc 2-3 nedēļām gaidāmas dzemdības.

Dzemdības

Parasti dzemdību pazīmes ir vāji pamanāmas. Parasti jūrascūciņas dzemdē bez grūtībām, un īpašniekam, nav īpaši jāgatavojas šim priecīgajam notikumam, jānodrošina tīrību un mieru.
Visbiežāk jūrascūciņas dzemdē naktī. Nav ieteicams iejaukties normālu dzemdību gaitā. Jūrascūciņas parasti dzimst ar galvu pa priekšu. Māte dzemdējot parasti nosēžas tupus, kā pie bērnu barošanas, pati izvelk mazuli no augļa apvalka, apēd placentu. Ja ir daudz mazuļu tad māte nespēj ātri visus mazuļus nosusinot izlaizīt, var iestāties mazuļu atdzišana,tāpēc jūrascūciņai jāpalīdz, jānosusina un jāsasilda mazuļus, kuri sēž ap māti. Kamēr māte bērnus laiza viņu nedrīkst traucēt.
Viena mazuļa piedzimšana ilgst apmēram 5 minūtes, ja grūtniecība ilgst ilgāk, tas varētu norādīt uz sarežģījumiem. Asinis parasti izdalās ļoti minimāli vai arī to nav nemaz. Ja jūs redzat, ka ir izdalījušies asins recekļi un to ir daudz, un nav parādījies mazulis, tad steidzīgi jāved jūrascūciņu pie ārsta.
Iespējams augļi ir pārāk lieli un nevar piedzimt paši.
Mātīte var nedaudz asiņot 4-5 dienas pēc dzemdībām, parasti tas ilgst 1-2 dienas.
Ja ir liels asiņu daudzums vai arī tās nepatīkami ož, vai arī cūciņa nav pietiekoši aktīva,- tas var norādīt, ka dzemdē palicis vēl auglis vai placenta.
Jūrascūciņa tādā gadījumā steidzīgi jāparāda veterinārārstam.

Kad jādodas pie veterinārārsta

• Mātīte spiež ārā mazuli ilgāk par 10 min;
• Mātīte skaļi kliedz;
• Ir novērojama asiņošana;
• No cūciņas nāk acetona smaka ,kura var būt no 2 nedēļas pirms dzemdībām līdz 2 nedēļas pēc;
• Placentu skaits neatbilst mazuļu skaitam.

Mazuļi

Jāņem vērā, ka sākumā mātīte var neizrādīt nekādu mātes jūtu, var pat bēgt prom no mazuļiem.
Gadās ka māte pilnībā var atteikties barot mazuļus, tad tas jāveic mākslīgi.
Mazuļi cenšas ēst sākot jau ar pirmo dienu, un tiem ir pietiekams enerģētiskās rezerves, lai nodzīvotu kādu laiku bez mātes piena.
Vajadzētu iejaukties tikai tajā gadījumā, ja mātīte sāk uzbrukt saviem bērniem vai kost.
Mēdz gadīties, ka mātīte pārāk spēcīgi sagrābj savus mazuļus tos tīrot, mazuļi mēdz tad pīkstēt, mātīte intensīvi laiza mazuļus ar nolūku stiprināt to asinsriti.
Mazuļi ir gandrīz pilnībā neatkarīgi no mātes, tiem ir nepieciešams tikai mātes piens un siltums.
Viņi piedzimst ar apspalvojumu, zobiem, nagiem un atvērtām acīm .Pēc dažām stundām pēc dzimšanas tie jau skraida pa būri, dienas gaitā ēd jau cieto barību. Ik pēc 2 stundām dzer mātes pienu
Mazuļi turpina dzert pienu 3-4 nedēļas.
Jau sākot ar 3 nedēļu mazuļi dzer pienu arvien retāk. Sakot ar 3-4 nedēļu mazuļus var atdalīt no vecākiem, sadalot pēc dzimuma piederības.
Pēc atdalīšanas no māte mazuļus var atdot to jaunajiem īpašniekiem.

Vecums un svars

Mazuļa svars divkāršojas jau 13-17 dienas pēc dzimšanas,

4-8 nedēļu vecumā mazulis jau sver 250 –400 g.
Jūrascūciņas aug līdz 15 mēnešu vecumam. Pieaugusi jūras cūciņas mātīte sver 700– 1000g ,tēviņi 1000-1800 g. Liels svars var būt dēļ aptaukošanās. Svars var būt atkarīgs arī no šķirnes.
Novecojošas jūrascūciņas var zaudēt svaru. Tādā gadījumā der palielināt tādu barību, kā koncentrātus, burkānus, papildus dot polivitamīnus. Jāpievērš uzmanību, vai jūrascūciņa saņem pietiekoši daudz mikroelementu un minerālvielu.